Bu haberimizde Ekamit'in gözde birimlerinden biri olan Sosyal Sorumluluk Birimi (SSB)'nin 2016-2017 eğitim/öğretim yılının ilk döneminden bahsetmek istiyoruz. Ekamit, 14 Ekim 2016 Cuma günü tanışma toplantısı ile yepyeni bir döneme merhaba dedi. Sosyal Sorumluluk Birimi, dönemi toplantı yaparak açtı. Yapılan bu ilk toplantı ile birim içi kaynaşma sağlantı. Yeni katılan ekamitcanlar ile fikir alışverişinin de yapıldığı bu toplantıda birim tabiri caizse tam bir aile oldu.

 

Yapılan ilk proje, Doğu'da ihtiyaç sahibi bir okulun öğrencileri için kıyafet toplama kampanyası başlatmak oldu. Bu kıyafetler Topluluklar Merkezinde bulunan Ekamit odasında toplantı ve belirlenen okula gönderildi. Diğer bir etkinlik ise artık gelenekselleşen huzurevi ziyareti oldu. İzmir'in Karabağlar ilçesinde bulunan Özel İlgi Yaşlı Bakım ve Huzurevi'ne ziyarete giden ekamitcanlar, burada yaşlılarımızla çok güzel zaman geçirdiklerini ve onları mutlu ettikleri için kendilerinin de mutlu olduğunu dile getirdi. 

 

Bir diğer etkinlik ise, SSB'nin bir başka gelenekselleşmiş etkinliklerinden biri olan +1 Down Cafe ziyareti oldu. İzmir'in Bornova ilçesinde Büyük Park'ta açılan bu cafenin down sendromlu olan çalışanları bulunmakta. SSB, bu cafenin açılış amacının olan down sendromlu bireyleri yaşamın içine sokmak ve onların da hayatlarını herkes gibi sürdürmelerini sağlamak olduğunun bilincinde bireyler olarak bu cafeyi ziyaret ettiler. Orada gerek kendi aralarında olsun gerekse down sendromlu çalışan arkadaşlarımız ile olsun muhabbet ederek çok keyifli vakit geçirdiler.

 

SSB'nin diğer bir etkinliğine geldi sıra. Bu etkinlik SSB'nin destek amaçlı katıldığı bir yardım projesi. LÖSEV'in 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü kapsamında düzenlediği ve tüm gelirin lösemili çocukların tedavisinde kullanılacağı konser organizasyonuna Sosyal Sorumluluk Birimi'de destek olmak için İzmir-Arenadaydı.

 

Ve bir başka proje olan SSB'nin belki de en kapsamlı projesi KAN SMS AĞI. Bu proje için, birim üyelerinden gönüllü olanlar kan gruplarını belirtiyor ve her kan grubu için bir temsilci seçiliyor. Bu temsilcilerin bulunduğu grupta paylaşılan kan ihtiyacı duyuruları temsilciler tarafından sms yoluyla gönüllü diğer ekamitcanlara iletiliyor. Bu sistem ile ilerleyen projede uygun olan biri varsa kan bağışı yapmaya gidiyor. Böylelikle aciliyeti bulunan kan ihtiyacı için hemen haberleşilip, hayat kurtarmak adına büyük bir adım atılmış oluyor.

 

Son olarak, bahsetmeden geçemeyeceğimiz "Her Festival Bir Kütüphane" projesi var. Bu proje için Sosyal Sorumluluk Birimi kitap kumbaraları yaptı. Kumbara için buldukları kutuların dışlarını renkli kutular ile sarıp, renkli ve güzel hale getiren ekamitcanlar kumbaralarını güzelleştirirken de eğlenceli vakit geçirdi. Bu yıl 5.si düzenlenen Ege Mizah Festivali'nin standında duran bu kumbaralara tüm kampüsten kitap yağdı. Toplanan kitaplar ihtiyacı olan bir okula bağışlanarak okulda bir kütüphane oluşturulacak.

 

Haberimizin başında da söylediğimiz gibi Ekamit'in gözde birimlerinden biri olan SSB, çeşitli projeler gerçekleştirerek dolu dolu bir dönemi geride bıraktı. Ekamit, Sosyal Sorumluluk Birimi sayesinde hiçbir zaman eğlenirken sosyal sorumluluğu geri planda bırakmadı. Şüphesiz bu her zaman böyle devam edecektir. Sosyal Sorumluluk Birimi, yeni proje ve etkinlikleri için bir sonraki dönemi şimdiden dört gözle bekliyor...

FACEBOOK
TWITTER