Bu haberimizde sizlere Ekamit'in Doğaçlama Tiyatro Birimi'nin dönem boyu yaptıklarından bahsedeceğiz. Gelin bakalım Doğaçlamacı ekamitcanlar bu dönem neler yapmış?

 

İlk hafta, Doğaçlama Tiyatro Birimi birbirinden eğlenceli oyunlar oynayarak hem birbirlerini tanıdı hem de kaynaştılar. Doğaçlama yapmak için en temel aşılması gereken şeylerden biri olan yabancılık ve çekingenlik duygusunu yenmek adına ilk hafta, diğer haftalara göre daha önem arz etmektedir. Çünkü ilk haftada yakalanan enerji ve sinerji ne kadar yüksek ve güçlü olursa diğer haftalar daha eğlenceli ve verimli geçmektedir.

 

İkinci hafta, Cem ARKON hocamız ile tanışıp hem derslerin işleyişi hakkında hem de doğaçlama tiyatro üzerine eğlenceli bir sohbet gerçekleştirdik. Aynı zamanda derse de yavaş yavaş giriş yaptık. Doğaçlamaya, ilk önce küçük nesnelerle yaşadığımız büyük sorunları tek başımıza konuşmadan anlatarak başladık.

 

Üçüncü hafta, koltuklarda oturmaktan sıkılan doğaçlamacı ekamitcanlar için sahneye çıkma vakti gelmişti. Hareketlerimizde başlangıç-bitiş noktalarımızı belirterek, fazladan yaptığımız hareketleri oyunumuzdan çıkarmaya karar verdik. Tabi bu okunduğu kadar kolay gerçekleşmedi. Ekamitcanlar hareketlerinin başlangıç ve bitiş noktalarını belirtirken zorlansa da oldukça eğlenceli dakikalar meydana geldi.

 

Dördüncü hafta, sahnede sessiz ve tek başına oynamak yerine, ekamitcanlar yanlarına birer kişi alarak karşılıklı diyaloglar oluşturmaya başladı. Böylece ekamitcanlar doğaçlama üzerine ilk diyaloglu sahne deneyimlerini edinmiş oldu.

 

Beşinci hafta, artık Türkçe konuşmayalım diyen ekamitcanlar Cıbırca dilini öğrendiler.

 

Altıncı hafta, daha kalabalık gruplarla oynamaya başladılar. Artık iyice doğaçlamacı olan ekamitcanlar birer kişi yaptıkları diyaloglu doğaçlama sahnelerini kalabalık şekilde yaparak doğaçlama kabiliyetlerini daha da geliştirmiş oldular. Hem ilerleme kaydedip hem de doyasıya eğlendikleri bir dersi daha geride bıraktılar.

 

Yedinci hafta, doğaçlamacı ekamitcanlar yaşadıkları alanın krokisini çizip ona göre oynadılar. Böylelikle doğaçlamayı hayatlarına, hayatlarını da doğaçlamaya katarak sahnede rahat ve daha emin oynadılar. Kurgudan çok gerçekte hayatlarında olan ortama doğaçlamayı ekleyerek sahneye daha da hakim oldular ve dersi verimli bir şekilde sonlandırdılar.

 

Doğaçlamacı ekamitcanlar sadece ders mi yaptılar? Tabii ki hayır! Ege Üniversitesi'nin farklı topluluklarının tiyatro etkinliklerini de izlemeye giden ekamitcanlar hem birlikle eğlenceli vakit geçirmiş hem de kendileri gibi tiyatro için zaman ve emek harcayan tiyatroculara destek olmuşlardır. İkinci dönemi büyük bir heyecanla bekleyen birbirinden yetenekli doğaçlamacı ekamitcanların muhteşem işler ortaya koyacaklarına hiç şüphe yok!

FACEBOOK
TWITTER