Ege Karikatür ve Mizah Topluluğu (EKAMİT) tarafından tertiplenen “Ege Mizah Festivali’nin beşincisi 13-15 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti.

 

Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde düzenlenen festival, İstanbul’da gerçekleşen terör eylemi sonucu hayatını kaybeden şehitlerimiz için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. EKAMİT Başkanı Yusuf Baziki’nin açılış konuşmasını gerçekleştirdiği festival ilk gününde sosyal medyada Türkiye gündeminde 5’inci sırada yer aldı.

 

SOSYAL SORUMLULUK HER ZAMAN ÖN PLANDA!

 

İhsan Canıtez ve Emre Gündaş’ın sunuculuğunu üstlendiği festivalde EKAMİT, geleneği bozmayarak “Her Festival Bir Kütüphane” projesini devam ettirdi. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında ilk ve ortaokul düzeyinde beş kitap getirenlere çekiliş ile istedikleri konuk ile tanışma fırsatı sağlanırken şimdiye kadar toplanan kitaplarla Van, Siirt ve Tire’de üç farklı kütüphane kuruldu.

 

YÜZDE YÜZ ÖĞRENCİ FESTİVALİ

 

Toplam 95 Ekamit üyesinin gönüllü çalıştığı ve tamamen öğrencilerin organize ettiği “5’inci Ege Mizah Festivali”; Ceyhun Yılmaz, Gülhan Şen, Renan Bilek, Cem Gelinoğlu, Uğur Gürsoy, Gökhan Tevek ve “Çakallarla Dans” film ekibi gibi ünlü komedyen ve karikatüristlere ev sahipliği yaptı.

 

Festivalin ilk konuğu olan Türkiye’nin en büyük gençlik platformu Interrail’ın kurucusu Bestami Köse ‘yol (Yol) insanın kişisel gelişimine katkı sağlıyor’ diyerek öğrencilerin sorularını cevapladı. “Yol Açık, Yola Çık” sloganıyla gezi serüvenine başlayan ve toplamda 63 ülke ve yüzlerce şehir gezen Köse, gelişindeki temel amacın insanları yola çıkmak için teşvik etmek ve cesaretlendirmek olduğunu söyledi. Ayrıca sosyal medyada “Plansız Gezgin” isimli bloğuyla seyahat deneyimlerini insanlarla paylaşan Betami Köse, “Her zaman plansız yaşayan biriydim, ‘Plan yok, plan bu’ görüşüyle yola çıktım.” dedi.

 

CEYHUN YILMAZ VE İLE SOSYAL MEDYA KULLANIMI ÜZERİNE SÖYLEŞİ

 

Festivalin diğer ünlü isimlerinden biri de Ceyhun Yılmaz'dı. Sosyal medya kullanımı ve hayatımızda ne kadar yer edindiği üzerinde keyifli bir şöyleşi gerçekleştiren Yılmaz, hem bol kahkahalı hem de sosyal medyanın günümüzdeki kullanımına oldukça faydası dokunacak bilgileriyle Ege Mizah Fest 5'teydi. Şöyleşisini görseller ile zenginleştiren Yılmaz, ünlü isimlerin de sosyal medya kullanımına değinerek, dikkat edilmesi gerekilen noktalara değindi. Öğrencilerin sorularıyla faydalı bir söyleşiyi geride bırakan Yılmaz'ı, Ege Üniversitesi Rektörü Sayın M. Cüneyt Hoşcoşgun da dinlemek için MÖTBE'deydi. Keyifli söyleşi sonrası Ceyhun Yılmaz'a festivale bu güzel katılımı için hediyesini veren Sayın Hoşcoşgun, yüzde yüz öğrenci yapımı olan Ege Mizah Fest'i beğenisini ve gelen herkese keyifli dinlemeler dileklerini belirterek söyleşi bitimiyle festivalden ayrıldı. 

 

GÖKHAN TEVEK’TEN FİLM PROJESİ

 

Sosyal medyanın fenomenlerinden biri olan Gökhan Tevek renkli ve esprili kişiliğiyle izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Müzisyen olma hayalleriyle İstanbul’a geldiğini söyleyen Tevek; ” Elimde sosyal medya gibi bir alan vardı değerlendirmek istedim o da bana karşılık verdi. Tüm naif ve mütevazı duygularımla oyuncu olma amacım var. “diyerek şu anda 15 Ocak’ta gerçekleşmesi beklenen “Dönme Dolap” adlı bir film için görüşme yaptıklarını ilk kez Ege Üniversitesi’nde duyurdu.

 

Eğlenceli ve alaycı bir kişiliği olmasına rağmen bir depremzede olduğunu belirten Gökhan Tevek çocukluğunun prefabriklerde ve çadırlarda geçtiğini söyledi. Çukurova Üniversitesi’nde Bilgisayar Programcılığı bölümünde okuyan komedyen bilgisayarı hiç sevmediğini söyledi ve “Bilgisayarı her ne kadar sevmesem de kendimi torpille Microsoft’a attım, Microsoft kapandı.” diyerek nasıl fenomen haline geldiğini anlattı. Hikayelerinin nasıl ortaya çıktığından bahseden tevek; ” Hepinizin bildiği ‘Ejderya’ hikayesini tek çekimde hazırlayıp yükledim ama defalarca deneme yaptığım videolarımda oldu.” dedi . İzleyenleri kıramayıp hikayelerinden birini sahnede anlatan ve şarkı söyleyen Gökhan Tevek seyircilere kahkaha dolu anlar yaşattı.

 

ÜCRET ALMAMAMA RAĞMEN KAZANDIM

 

Stand Up gösterisiyle festivale renk katan Cem İşçiler, pek tanınan biri olmadığını esprili yolla dile getirerek, Ege Üniversitesi’ne gelmenin şimdiye kadarki en karlı işi olduğunu söyledi ve “Stand up işine hiç girmeseydim biriktirdiğim parayla şimdiye lüks bir araba sahibi olurdum.” dedi. Yugoslav göçmeni fakir bir ailenin çocuğu olduğunu söyleyen İşçilerİ ” Babam zenginliği öyle bir anlatırdı ki inşallah hiç zengin olmayız diye dua ederdim dedi ve gösterilerin hedef seyirci kitlesinin genelde bu kesimden insanlar olduğunu ifade etti.

 

Ayla Balyamez konseri, Moonstar dans gösterisi ve eğlenceli programlarla geçen, 5. Ege Mizah Festivali’ne Katılan konuklara EKAMİT tarafından “Katılım Belgesi ve Teşekkür Plaketi” verilirken programlar hakkındaki soruları doğru cevaplayan öğrencilere de sürpriz hediyeler dağıtıldı.

 

Yüzde yüz öğrenci festivali olan Ege Mizah Fest 5, Ege Üniversitesi'nin en büyük organizasyonlarından birisidir. Şüphesiz, Ege Mizah Fest'i güzelleştiren ve kaliteleştiren, bunun için ter döken birçok ekamitcanın bunu severek ve ekamite olan ailevi bağlılığıyla yapmasından ileri geliyordur. Ekamit'in daha nice güzel festivaller yapacağından hiç şüpheniz olmasın...

 

FACEBOOK
TWITTER